Komfortowe skarpetki bezuciskowe – realna potrzeba czy zbędny wydatek?

07-01-2025

Zdarza się, że niektóre elementy codziennego stroju traktujemy jako coś oczywistego. Zakładamy je automatycznie, a przy wyborze kierujemy się przede wszystkim rozmiarem i względami estetycznymi. Najlepszy przykład to skarpetki. Mimo że mają realny wpływ nie tylko na komfort i wygląd, ale także na samopoczucie, a nawet zdrowie, nie zawsze poświęcamy im wystarczającą uwagę. Jednym z modeli, któremu warto przyjrzeć się bliżej, są z pewnością skarpetki bezuciskowe. Jeśli są odpowiednio dobrane, potrafią zdziałać cuda, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób zmagających się zaburzeniami krążenia. Jednak czy noszenie tego typu skarpet ma jakikolwiek sens, gdy nie narzekamy na żadne dolegliwości? Sprawdźmy, czym właściwie są i jak działają skarpety, które nie wywołują ucisku.

Bezuciskowe, ale czy komfortowe?

Zanim odpowiemy na to pytanie, zdefiniujmy pojęcie bezuciskowych skarpet. Określenie „bezuciskowe” wyjaśnia ich podstawową funkcję, czyli brak ucisku na skórę, szczególnie na wysokości kostek i łydek. Tradycyjne skarpety, choć wyglądają na wygodne i nie zsuwają się z nóg, mogą wywołać znaczny dyskomfort. Powodem jest zazwyczaj zbyt ciasny ściągacz, który zostawia wyraźne ślady na skórze, może przyczyniać się do obrzęków oraz mieć negatywny wpływ na krążenie.

Dobrą alternatywą dla skarpetek z klasycznym ściągaczem są skarpetki bezuciskowe. Choć jeszcze do niedawna były zazwyczaj produktami medycznymi – przeznaczonymi dla osób zmagających się z cukrzycą, niewydolnością żylną oraz innymi problemami układu krążenia, zaczęły być używane powszechnie również przez osoby zdrowe, które prowadzą siedzący lub stojący tryb życia. Jednak czy bezuciskowe skarpetki są faktycznie wygodne i trzymają się dobrze na nogach? Najlepszym sposobem na zweryfikowanie tych wątpliwości jest kupno kilku par skarpetek, które zamiast ciasnej gumki mają szeroki, elastyczny mankiet lub delikatne ściągacze. Po kilku dniach testowania bardzo duża grupa użytkowników pozostaje przy skarpetkach bezuciskowych lub nosi je na zmianę z modelami tradycyjnymi.

Największe zalety bezuciskowych skarpetek

Oprócz faktu, że noszenie bezuciskowych skarpetek odgrywa ważną rolę w profilaktyce pierwotnej i wtórnej oraz przynosi konkretne korzyści zdrowotne, są to również skarpetki zapewniające komfort codziennego użytkowania. Ograniczony do minimum ucisk mankietu to mniejsze ryzyko powstania długo utrzymujących się śladów i podrażnień skóry, a przede wszystkim brak uczucia tzw. ciężkich nóg pod koniec dnia. Wysokiej jakości skarpetki bezuciskowe nie zsuwają się i nie rolują, co zdarza się często w przypadku tradycyjnych modeli, zwłaszcza jeśli są nieodpowiednio dobrane lub byle jak wykonane.

Współczesne skarpetki bezuciskowe to nie tylko specjalistyczne modele dedykowane osobom zmagającym się z problemami krążeniowymi, ale również dopracowane w szczegółach skarpetki codzienne dostępne w zróżnicowanych kolorach i wzorach. Szczególną uwagę warto zwrócić na skarpetki bezuciskowe Gatta. Mimo że są bardzo cienkie, charakteryzują się dużą wytrzymałością z dodatkowym, niewidocznym wzmocnieniem części palcowej. To doskonały wybór na upalne lato. Spośród nieco grubszych modeli warto wyróżnić przezroczyste, półmatowe skarpetki bezuciskowe DiSeta.

Skarpetki bezuciskowe – kto powinien z nich korzystać?

Choć pierwotnie miały służyć wyłącznie osobom z zaburzeniami krążenia oraz diabetykom, w których przypadku nawet drobne urazy i otarcia skóry mogą skończyć się poważnymi komplikacjami, skarpetki bezuciskowe warto zakładać, jeśli pracujesz wiele godzin w pozycji siedzącej lub stojącej, jesteś w ciąży i zmagasz się z opuchlizną nóg lub masz wrażliwą skórę ze skłonnościami do podrażnień. Skarpety bez mocnych ściągaczy to również doskonały wybór dla dzieci, które mają wrażliwą, atopową skórę, nie tolerują żadnego ucisku lub są zbyt małe, aby wskazać samodzielnie źródło dyskomfortu.

Niezależnie od przeznaczenia, przy wyborze skarpet bezuciskowych warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, od których zależy funkcjonalność, wygoda i trwałość. Oprócz oczywistego braku tradycyjnego, mocnego ściągacza, wysokiej jakości skarpetki bezuciskowe powinny mieć bezszwowe lub płaskie łączenia oraz być wykonane z materiału, który zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, komfort użytkowania i wytrzymałość.

Najlepiej sprawdzają się bezuciskowe skarpetki bawełniane. Naturalna bawełna zapewnia dobrą ochronę przed zimnem w chłodniejsze dni, a podczas upałów, dzięki właściwościom higroskopijnym, zapobiega nadmiernemu poceniu się stóp. Bardzo dobrym wyborem okazują się również skarpetki z wiskozy bambusowej, która ma naturalne właściwości antybakteryjne i jest hipoalergiczna. Dzięki doskonałej oddychalności bezuciskowe skarpetki z bambusa sprawdzają się idealnie podczas zróżnicowanych aktywności fizycznych. Warto pamiętać, że zarówno skarpetki bawełniane, jak i bambusowe powinny mieć w swoim składzie jak największą zawartość naturalnych włókien. Minimalny udział to 70%.